freelancerów

Freelancing i Freelancerzy alternatywą dla pracowników etatowych — Dowiedz się, dlaczego warto korzystać z usług freelancerów, a nie zatrudniać pracowników!

Freelancing i Freelancerzy to zjawisko obecne na naszym rynku pracy już od dawna. Osoby zlecające prace, przedsiębiorcy itp. z pewnością przyzwyczaili się już do korzystania z ich usług, a wiele firm bazuje wręcz na freelancerach – nie bez powodu. Zatrudnianie freelancerów zamiast etatowych pracowników ma wiele zalet i jest korzystne pod wieloma względami. W tym tekście przedstawimy wszystkie korzyści, jakie odnosimy, zatrudniając freelancerów i odpowiadamy na pytanie, kiedy i dlaczego warto zatrudniać freelancerów do pracy, rezygnując z pracowników zatrudnianych w firmie.

Elastyczny wybór freelancerów

Pierwszym plusem i powodem, dla którego warto zatrudniać freelancerów zamiast pracowników, jest elastyczny wybór freelancerów na rynku. Obecnie praktycznie w każdej branży działają specjaliści o różnych profilach. Są oni zarówno doświadczonymi osobami, jak i osobami wchodzącymi dopiero na rynek. Posiadają szerokie spektrum umiejętności oraz oferują najróżniejsze oferty i typy współpracy. Dzięki temu nie będziemy mieli problemu z odnalezieniem freelancera, który będzie idealny do wykonania naszego zadania. W ten sposób możemy również znajdować osoby, które idealnie sprawdzą się akurat przy danym projekcie czy przy danym zadaniu. Jeśli będziemy potrzebowali pomocy profesjonalisty z dużym doświadczeniem, z pewnością znajdziemy taką osobę na rynku.

Z kolei, jeśli będziemy chcieli wykonywać monotonne i proste prace, możemy zatrudniać freelancera, który zdobywa dopiero doświadczenie i poradzi sobie z takimi pracami. Działając w ten sposób, możemy wybrać odpowiedniego freelancera do danego zadania i być pewni, że poradzi sobie z taką pracą. Sporą korzyścią jest również proces rekrutacji. Obecnie na rynku brakuje specjalistów, a zatrudnienie sensownego pracownika do naszej firmy często jest długim i pracochłonnym procesem. Jeśli poszukujemy rzetelnych osób, z pewnością możemy wybrać freelancerów z wysokimi ocenami oraz zatrudnić ich od zaraz bez konieczności organizowania rekrutacji, wybierania pracowników, sprawdzania ich, wdrażania itp.

Efektywne wykorzystanie budżetu

Drugim powodem, dla którego warto zatrudniać freelancerów, jest efektywne wykorzystanie budżetu. Finanse są jak w każdym biznesie często podstawowym kryterium zatrudniania osób i współpracy. Wybierając odpowiedniego freelancera do konkretnego zadania, płacimy mu jedynie za wykonaną pracę. Bardzo często zatrudniając pracownika na etacie, często nie wykorzystujemy go w 100%, a część naszych pieniędzy po prostu przepada.

Nie można mieć pretensji do samych siebie, iż nie wykorzystamy pracowników w 100%, gdyż nigdy nie da się poukładać pracy tak, by pracownicy non stop działali na naszą korzyść i budowali markę. W tym porównaniu freelancerzy otrzymujący wynagrodzenie za pracę są niezwykle efektywni, gdyż płacimy im jedynie za efekty i za to, co naprawdę wykonali. Zatrudnianie wolnych strzelców to też płacenie za konkretną czynność pod względem trudności. Za bardziej skomplikowane zlecenia zapłacimy więcej, a za proste miej, nie musząc płacić jednej zryczałtowanej pensji pracownikowi etatowemu, który czysto nie wykorzystuje swoich umiejętności w 100%.

rear view of very busy man 1

Komfort wyboru i zlecania zadania

Dużym plusem, jaki otrzymujemy, zatrudniając w firmie freelancerów, jest komfort zlecania im pracy. Wolni strzelcy są gotowi do pracy niemalże od ręki oraz o każdej porze. Mając pewną bazę freelancerów, zawsze któryś z nich jest dostępny i gotowy do rozpoczęcia działania. Jest to bardzo korzystna sytuacja, w porównaniu do konieczności planowania zatrudnia czy pracy poszczególnych osób. Często zatrudniając na stałe pracowników, część z nich jest na urlopie, część wykonuje inne zadania czy część po prostu nie jest dostępna. Dużym trudem jest też koordynowanie dużą grupą pracowników, biorąc pod uwagę ich dostępność.

W przypadku zatrudniania freelancerów, takie trudności nie są aż tak dokuczliwe. Z każdym freelancerem możemy uzgadniać terminy z wyprzedzeniem, a w razie braku dostępności możemy skorzystać z usług innego wolnego strzelca. Jeśli będziemy współpracowali z freelancerami nieco dłużej, często będziemy mogli również nawiązać nieco bliższe relacje. Dalej pozostaną one w takiej samej formie i dalej będziemy mogli czerpać wiele korzyści z takiej współpracy. Będziemy mogli jednak też liczyć na ściślejszą pracę z osobami, które znamy i które sprawdziły się już wielokrotnie.

Współpraca na zasadzie b2b i brak obowiązków względem pracownika

Jednym z największych plusów zatrudnia freelancerów do pracy, jest rodzaj takiej współpracy. Współpracując z freelancerami, robimy to na zasadzie 2b2, czyli obie strony traktowane są jako strony biznesowe, a relacja jako czysto biznesowa. Dzięki temu możemy liczyć na wiele profitów oraz nie musimy liczyć się z wieloma wymaganiami czy obowiązkami jak względem pracowników etatowych. Korzystając z usług freelancerów, otrzymamy jedynie fakturę do opłacenia za wykonanie usługi lub będziemy musieli podpisywać jedynie umowę cywilnoprawną np. zlecenia lub o dzieło. Jest to niezwykle wygodne rozwiązanie niepowodujące wielu obowiązków.

Zatrudniając freelancera, nie musimy również zapewniać mu sprzętu do pracy biura czy całej infrastruktury, a możemy liczyć jedynie na oddanie gotowej pracy. Nie musimy również tworzyć stanowiska pracy, przeznaczać na niego pieniędzy oraz planować jego utrzymania. Są to konkretne wymierne korzyści w postaci zaoszczędzonych pieniędzy i możliwości przeznaczenia ich na rozwijanie firmy w inny sposób.

young attractive man sitting on sofa at home working on laptop online using internet 1

Kwestie finansowe

Pod względem firmowym freelancerzy są również korzystni odnośnie samych stawek. Na rynku freelancerów panuje bardzo duża konkurencja. Odpowiednio zatem wyszukując oferty, możemy nawiązać współpracę z osobami, które oferują atrakcyjne niskie stawki za pracę na odpowiednim poziomie. W każdej chwili możemy też zmienić freelancera na tego, który oferuje je niższe. Na rynku działa wiele osób, które budują dopiero swoją markę, ale które posiadają już odpowiednie umiejętności. Wiele takich osób świadomie jest w stanie pracować po niższych stawkach niż te adekwatne do ich umiejętności, jedynie dlatego, aby zbudować swoje portfolio. Choć jest to nieco kontrowersyjne, w rzeczywistości zatrudniając takich freelancerów, na danej współpracy korzystają obie strony.