bezpieczenstwo_sieci_online

Jak zachować bezpieczeństwo w sieci online?

Równocześnie z szybkim rozwojem technologii i łatwością korzystania z życia online niestety równie szybko udoskonala się działanie cyberprzestępców. Przestępcy znajdują nowe sposoby na rozpowszechnianie zagrożeń. Priorytetem jest by zapewnić sobie bezpieczeństwo i być świadomym zagrożeń czyhających na wielu etapach korzystania z internetu.

Możliwe, że stosujesz podstawowe metody bezpieczeństwa ale niestety cyberprzestępcy są wyjątkowo przebiegli i mogą zaskoczyć nawet najbardziej ostrożnych użytkowników. Poniżej mała ściągawka na co warto zwracać uwagę, sprawdź czy stosujesz te zasady.

Konfiguracja zapory sieciowej i oprogramowanie antywirusowe

Jedna z podstawowych zasad przy korzystaniu z Internetu to zapory i oprogramowania antywirusowe.Koniecznie trzeba zwrócić na to uwagę, najlepiej zainstalować je na wszystkich urządzeniach z których korzystamy z sieci. Aktualnie dostępnych jest wiele takich programów, warto się tym zainteresować.

Unikanie korzystania z WiFi publicznego

Bardzo powszechne są darmowe sieci w miejscach publicznych, restauracjach, centrach handlowych. Korzystamy z nich na wyjazdach  służbowych, wakacjach czy nawet w przerwie na zakupach. Pomimo iż jest to opcja korzystna, warto pamiętać, że sieć publiczna może nie być wystarczająco zabezpieczona, istnieje większe ryzyko kradzieży danych. Uważajmy zatem i korzystając z sieci publicznych unikajmy z witryn wymagających podania poufnych informacji, jak na przykład transakcje bankowe.

Korzystaj z zaufanych witryn jako podstawa bezpieczeństwo w sieci.

Pomimo wymienionych wyżej porad aby chronić swoje dane nadal możemy być zagrożeni przez podejrzane witryny. Rozpoznanie niebezpiecznych stron jest dosyć trudne dlatego możemy korzystać z narzędzi wspomagających.

Przeglądarki internetowe posiadają funkcje zabezpieczeń, wystarczy to sprawdzić w ich ustawieniach. Pomogą one nam zlikwidować irytujące wyskakujące okienka, zatrzymywać niekontrolowane pobieranie danych czy też kontrolować które witryny mogą przejąć dostęp do naszego mikrofonu lub kamery

Kolejnym krokiem może być dokładne sprawdzenie adresu URL. Hakerzy zmieniają znaki w tych adresach na podobnie wyglądające, co może być trudne do zauważenia na pierwszy rzut oka. Zatem prześledźmy je dokładnie !

Wyszukiwarka zarejestrowanych domen, również może być pomocna: ​​https://www.dns.pl/whois 

Pozwoli dowiedzieć się kto jest właścicielem domeny, gdzie i kiedy została zarejestrowana oraz inne dane kontaktowe.

Weryfikacja treści jakie publikujesz online

Udostępnianie treści w Internecie wiąże się niestety z zagrożeniem, jeśli robimy to nieumiejętnie. Cyberprzestępcy mogą uzyskać poufne informacje np z elementów, które są “w tle” danego zdjęcia lub na jego fragmencie, dlatego istotne jest sprawdzanie treści, które udostępniamy. 

Jak oceniacie poziom Waszego bezpieczeństwa online? Czy korzystacie z wskazówek wymienionych powyżej?