optymalizacja grafik na stronie www

Optymalizacja grafik na stronie WWW — Jak optymalizować zdjęcia które dodajemy na naszego bloga?

Optymalizacja grafik na stronie WWW to bardzo tajemniczy proces, z którego najczęściej nie korzystamy. Wgrywamy zdjęcia na naszego bloga bez większego zastanowienia patrząc jedynie na to aby były atrakcyjne dla użytkowników. Powinny być jednak zoptymalizowane pod kątem SEO, aby nasza strona internetowa działa poprawnie, a także pomagały nam promować naszą witrynę w wyszukiwarce Google na wyższe pozycje. Czym zatem jest optymalizacja grafik na naszej stronie internetowej? Jak ją wykonywać i dlaczego warto? Na te pytania odpowiedzi udzielamy poniżej.

Czym jest optymalizacja grafik na stronie WWW?

Optymalizacja grafik na stronie internetowej to inaczej ich dostosowanie do wyszukiwarki Google w celu poprawienia pozycjonowania strony. Oznacza to, że grafiki dostosowujemy w taki sam sposób, jak tekst czy inne elementy strony do wyszukiwarki Google, aby ta uznała naszą witrynę za lepszą i opublikowała ją na wyższych miejscach w rankingu wyników wyszukiwania. Optymalizacja polega na dostosowaniu kilku — kilkunastu elementów, które mają wpływ na to jak zdjęcia działają na naszej stronie internetowej.

Optymalizację przeprowadza się również zarówno w odniesieniu do obecnych zdjęć na stronie internetowej, jak i nowych grafik, które dodajemy. Optymalizacja grafiki ma również za zadanie promować poszczególne zdjęcia w zakładce Google Image i pomagać pozyskiwać nam nowy organiczny ruch. Optymalizacja grafiki nie jest również procesem niezwykle inwazyjnym lub ryzykownym. Wszystkie działania można przeprowadzać świadomie, a także w kontrolowany sposób. Nie ingerujemy również w newralgiczne części witryny, a więc ryzyko jej uszkodzenia jest małe.

Samą optymalizację zjeść możemy przeprowadzać zarówno osobiście, jak i zlecając prace specjalistą. Do tego celu możemy zatrudnić zarówno freelancerów, jak i agencje SEO, które są wyspecjalizowane w pozycjonowaniu stron internetowych.

Dlaczego warto optymalizować grafiki na stronie?

Istnieje wiele powodów, dla których warto optymalizować grafiki na naszej stronie internetowej. Przede wszystkim pozwala to zwiększyć atrakcyjność strony pod kątem SEO i zwiększyć pozycjonowanie strony internetowej. Wbrew pozorom grafiki wpływają na optymalizację całej strony w duży sposób. Oddziałują też na szybkość wczytywania się i działania strony, a także jakość contentu, czyli dwa bardzo ważne czynniki rankingowe. Optymalizacja zdjęć na stronie pomaga poruszać się po serwisie użytkownikom i zachęca ich, aby wracali częściej i chętniej na nasz serwis. Przekłada się na lepszą optymalizację pod kątem SEO i user experience. Sam optymalizowanie zdjęć jest bardzo proste i nie musimy znać się zaawansowany sposób na SEO.

Optymalizacja zdjęć jest również stosunkowo łatwym sposobem na poprawienie SEO naszej strony internetowej. Możemy zrobić to stosunkowo łatwo i nie wydając dużych sum pieniędzy, a także, nie poświęcając dużych ilości czasu na ten proces. Zdecydowanie warto zatem wykorzystać taką możliwości i poprawić nasze zdjęcia na witrynie, jeśli nigdy nie były optymalizowane.

Jak optymalizować grafiki?

Optymalizowanie grafik przede wszystkim powinniśmy rozpocząć od nadania odpowiedniej nazwy pliku, które wygrywamy na serwis. Powinna ona zawierać słowa kluczowe, a także opisywać zdjęcie. Zamiast spacji powinniśmy używać myślników jako separatorów, gdyż jest to bardziej czytelne dla robotów indeksujących. Powinniśmy wykorzystywać również formaty JPEG lub PNG, które najlepiej pasują technicznie. Ważną podpowiedzią jest również używanie maksymalnej rozdzielczości Full HD, gdyż wyższe rozdzielczości będą generowały jedynie niepotrzebną wagę zdjęcia i nie pozwolą w pełni wykorzystać swojego potencjału.

Przydatną poradą którą możemy wykorzystać podczas optymalizacji grafik na naszej stronie internetowej, jest skorzystanie z zewnętrznych narzędzi do optymalizacji. Są to darmowe lub płatne programy w internecie, które pozwalają wgrywać zdjęcia i pobierać je odpowiednio spreparowane. Programy takie usuwają z wybranej fotografii cyfrowej zbędne dane i obniżają jej wagę przy zachowaniu odpowiedniej rozdzielczości. Są proste w użytkowaniu i dostępne dla każdego.

Kolejnym elementem, o który powinniśmy zadbać, chcąc zoptymalizować zdjęcie na naszym blogu jest odpowiedni opis. Wbrew pozorom mamy kilka sposobności, aby opisać odpowiednio nasze zdjęcie, fotografię czy grafikę. Przede wszystkim możemy nadać jej odpowiedni tytuł oraz opis. Powinny one zawierać słowa kluczowe, pod którymi chcemy być widoczni w internecie. Pod tymi zwrotami nasze grafiki, mogą być również widoczne w zakładce Google Zdjęcia i również, mogą pomagać pozyskiwać nam dodatkowy ruch organiczny. Powinniśmy również ustalić odpowiedni tekst alternatywny, czyli potocznie zwany atrybut ALT. Jest to tekst, który wyświetla się na stronie, jeśli dany obrazek nie może zostać pokazany na witrynie. Dodając go również powinniśmy użyć słów kluczowych i przedstawić opisowo, co znajduje się na zdjęciu.

Optymalizowanie grafik na naszej stronie internetowej to również używanie ich odpowiednie ilości. Są to najbardziej problematyczne elementy, które decydują w dużym stopniu o szybkości działania strony internetowej. Nie powinniśmy zatem przesadzać z dużą ilością zdjęć oraz grafik, które, mogą spowalniać nasz serwis — nawet jeśli będą dobrze zoptymalizowane. Powinniśmy zatem kierować się rozstaną ilością elementów graficznych, a także sprawdzać w audytach — zarówno darmowych jak i płatnych, czy zdjęcia nie przeszkadzają w funkcjonowaniu naszej strony internetowej.

Same zdjęcia powinny być również dostosowane pod kątem SEO jak i użytkowników. Muszą być jakościowe, a także powinny być unikalne jeśli mamy taką możliwość. Dzięki temu zachęcimy dużo większą liczbę odbiorców do przeglądania serwisu, a Ci, którzy zobaczą zdjęcia i grafiki będą chętniej wracali na naszą stronę internetową lub polecali ją innym osobom. Przez grafiki możemy często przekazać wiele informacji np. statystyki, które często publikujemy w nudnej, tradycyjnej, pisemnej formie.