newsletter

Poznaj tajniki newslettera

“Jeśli nie ma Cię w sieci- nie istniejesz”- możemy uznać za hasło obecnych czasów. W natłoku prześcigającej się konkurencji, dosyć trudno jest wyróżnić się z tłumu. Specjaliści zajmujący się marketingiem internetowym, szukają sposobów na pozyskanie nowych Klientów, ale także utrzymanie relacji ze stałymi kontrahentami. Narzędziem przyciągającym uwagę użytkowników i coraz częściej wykorzystywanym jest newsletter. Czym jest oraz jak go poprawnie stworzyć dowiesz się z tego artykułu.

Jaka jest definicja newslettera?

Są to systematycznie wysyłane maile do subskrybentów, dzięki którym:

  • zachęcimy użytkowników do dalszej współpracy
  • zwrócimy uwagę nowych potencjalnych Klientów
  • zwiększymy ilość konwersji
  • poszerzymy wiedzę subskrybentów z danej branży
  • dotrzemy do większej grupy odbiorców niskim kosztem
  • zaprezentujemy swoją markę osobistą

Pamiętaj, że newsletter to nie jest “zwykła” wiadomość, najlepiej jeśli wyróżnia się dobrej jakości treścią oraz wyglądem. Z czego składa się poprawnie stworzony newsletter? Poniżej wskazówki, które trzeba mieć z tyłu głowy by nie wylądować w SPAMie.

Tytuł przykuwający uwagę

Twoja wiadomość musi wyróżnić się z tłumu, co może być trudne jeśli wiemy jak wygląda skrzynka odbiorcza przedsiębiorcy. Wymyśl tytuł zachęcający do otworzenia wiadomości, możesz zwrócić się do subskrybenta po imieniu, zadać niekonwencjonalne pytanie czy też wkleić ciekawy fragment z treści newslettera.

Treść wartościowa merytorycznie

Jeśli użytkownik zachęcony tytułem otworzy wiadomość, koniecznie musi zainteresować się dalszą treścią. Jeśli uzna, że treści nie są interesujące, może nawet zniechęcić się do Twojej marki. Tekst ma być kreatywny i poprawny merytorycznie, dzięki temu zyskamy sympatię potencjalnych Klientów lub wzmocnimy relację z obecnymi.

Call to action

Korzystaj z haseł zachęcających do wykonania danej czynności, jest to popularny “chwyt marketingowy”. CTA może być linkiem, przyciskiem, który przeniesie użytkownika do danej strony. Przykładowe hasła: “zapoznaj się z ofertą!”, “sprawdź teraz!”, “skorzystaj z promocji!”. 

Bezpieczeństwo na pierwszym miejscu

W dobie niebezpieczeństw w życiu online, większość użytkowników jest nieufnych jeśli widzi linki zachęcenie do kliknięcia. Musisz upewnić się, że Twój adres mailowy posiada zaufaną domenę, nie wzbudza podejrzeń. Warto w  stopce wiadomości uwzględnić tzw.disclaimer, czyli informacja dla odbiorcy dlaczego dostał taką wiadomość, do jakich jego danych posiadasz dostęp. Należy także dodać przycisk, który umożliwi anulowanie subskrypcji newslettera, Klienci lubią mieć wybór.

Tematyka wiadomości Newslettera 

Treści zawarte w newsletterze powinny być dostosowane do Twojej działalności. Możesz opisać swój punkt widzenia czy też doświadczenia zawodowe. Poniżej przedstawiam Ci pewne stałe elementy, które warto umieścić w newsletterze, niezależnie od branży w jakiej pracujesz.

  • Twoja działalność “od kuchni”- możesz poinformować subskrybenta o ostatnich wydarzeniach w firmie, rocznica założenia, rozpoczęcie współpracy itp.
  • nowości branżowe – podziel się z Klientami, że jesteś na bieżąco ze zmianami czy też newsami, zapewnisz w ten sposób subskrybenta o bieżącym pogłębianiu swojej wiedzy
  • przypomnienie o promocjach, nowościach w ofercie –  przedstaw atrakcyjność swojej oferty, tutaj należy pamiętać by nie przesadzić i nie być nachalnym. W zupełności wystarczy podkreślenie, że dzięki subskrypcji Klienci mają dostęp do promocji i szybszą informację o nowościach. Warto dodać przycisk zachęcający do interakcji np. “skorzystaj z oferty”, “zapisz się”. Można także dołączyć kody rabatowe przeznaczone wyłącznie dla subskrybentów newslettera.
  • przekierowanie do bloga – dzięki “zareklamowaniu” swojego bloga możesz zwiększyć ruch na stronie i zyskać nowych czytelników. Dlatego warto dołączyć link i krótkie podsumowanie zachęcające do Kliknięcia. 

Dodatkowe wskazówki przy tworzeniu newslettera

  • regularność w wysyłaniu wiadomości

Częstotliwość korespondencji trzeba uzależnić  od potrzeb subskrybentów ale także ilości treści jaką jesteś w stanie stworzyć by zaangażować czytelnika. Nie może być to zbyt częste, jeśli treści nie będą wartościowe i będziesz wysyłać je np. codziennie- najprawdopodobniej wylądują w SPAMie lub koszu. Takim działaniem możesz zirytować Klienta i tylko pogorszyć relacje. Pamiętaj, żeby nie wysyłać newslettera zbyt rzadko, abyś nie został zapomniany. Podsumowując, należy znaleźć tzw. złoty środek.

  • poprawność treści 

Zadbaj o to aby wiadomości wyglądały dobrze na różnych urządzeniach, smartfonach, tabletach. Sprawdź czy grafiki i inne elementy mają odpowiednie formaty i wyświetlają się poprawnie

  • przejrzystość i czytelność treści

Czytelnik nie może mieć problemów z odczytaniem treści zawartych w newsletterze. Grafik nie może być zbyt dużo, mają być tylko urozmaiceniem. Możesz wyróżniać niektóre elementy pogrubieniem lub kursywą ale pamiętaj by całość była przyjemna w odbiorze. 

  • skonkretyzowane wiadomości

Treści newslettera nie mogą być przesadnie długie, lepiej opisać w skrócie informacyjnie oraz dać odnośnik do innego źródła, np link do bloga. Nie można przytłoczyć subskrybenta ilością tekstu, jeśli będzie zainteresowany, kliknie w przekierowanie aby zagłębić się w szczegóły.

  • możesz skorzystać z darmowych pomocy

Utworzenie dobrej jakości newslettera może okazać się wyzwaniem. Na szczęście dostępne są darmowe programy, czy też ich płatne wersje, które mogą znacznie usprawnić pracę. Najbardziej popularne to: MailPoet, FreshMail, MailerLite, EmailLabs czy MailChimp. Czasem warto zapoznać się z ofertą i skorzystać z gotowych szablonów.

Mam nadzieję, że powyższe wskazówki okażą się przydatne. Zacznij działać i przyciągnij grono subskrybentów. Do dzieła !