recenzje-w-reklamach-google-ads-i-ich-wpływ-na-reklamę

Recenzje w reklamach Google Ads i ich wpływ na reklamy

Wiele osób przed dokonaniem zakupu sprawdza recenzję, ufając im tak samo, jak opinii swoich znajomych. Oznacza to, że warto dbać o zbieranie pozytywnych opinii o Twoich produktach. Może to przełożyć się na większą sprzedaż w Twoim sklepie.

W reklamie produktowej Google Ads możesz promować swoje topowe produkty wraz z widocznymi ocenami. Musisz jednak wiedzieć jak poprawnie skonfigurować reklamy, zebrać recenzję i zadbać, żeby wszystkie były pozytywne.

Więcej informacji o tym, czym jest kampania produktowa Google Adwords, znajdziecie w mojej ofercie. W poniższym wpisie skupię się na recenzjach kampanii produktowych Ads i ich wpływie na ilość sprzedaży Twoich produktów. 

Jak recenzje kampanii produktowych Ads wpływają na Twoje reklamy

W momencie, gdy Twoi potencjalni klienci widzą reklamę produktową w Google Ads, jednym z elementów, który przyciągają najwięcej uwagi, jest ocena wystawiona przez innych użytkowników. 

Screenshot
Przykład reklamy z rozszerzeniami ocen sprzedawcy

Reklamy z rozszerzeniem oceny sprzedawcy jest to automatyczne rozszerzenie, które pojawi się w Twojej reklamie pod pewnymi warunkami, o których przeczytasz niżej. 

Rozszerzenie to jest namacalnym dowodem, który może pomóc sprzedawać Ci więcej w przypadku pozytywnych i wysokich ocen, lub ograniczyć Twoją sprzedaż w przypadku opinii negatywnych. W momencie, gdy jeden z Twoich produktów będzie oceniany niżej niż 4 gwiazdki, prawdopodobnie ciężko będzie Ci go sprzedać. Ocena ta wpływać może również na SEO co powinno skłonić Cię do utrzymania wysokiej jakości produktów, które sprzedajesz. Jeśli Twoja sprzedaż nie jest na zadowalającym poziomie, popraw swoje recenzje w zakupach Google Ads lub wybierz inny produkt do reklamowania o wyższej jakości. 

Jak uruchomić recenzje w zakupach Google Ads?

Żeby zaczęły pojawiać się recenzję w Twoich reklamach tekstowych, trzeba spełnić kilka warunków. Najważniejszym z nich jest zebranie 100 unikalnych opinii w ciągu 12 miesięcy. Pozytywna weryfikacja Twojej witryny przez Google oraz w przypadku reklam tekstowych uzyskanie średniej oceny co najmniej 3,5. Jeśli Twoja średnia ocena spadnie poniżej 3,5, stracisz możliwość wyświetlania recenzji w reklamach tekstowych Google Ads. W przypadku reklam produktowych Adwords wyświetlane są oceny niższe niż 3,5. 

Po spełnieniu wszystkich wymagań recenzje klientów będą pojawiać się w Twoich reklamach co, pomoże Ci sprzedawać Twoje produkty niezdecydowanym klientom. 

W jaki sposób uzyskać recenzje witryny i produktów?

W przeszłości, żeby uzyskać wyświetlanie recenzji w reklamach Google Ads trzeba było przejść proces Trusted Store i połączyć go z kontem Google Ads. Na szczęście obecnie nie jest to wymagane i Google pobiera recenzje z pięciu obszarów:

 • opinii konsumenckich Google, czyli bezpłatnej usługi, która zbiera komentarze po sfinalizowaniu zakupu przez klienta,
 • z zewnętrznych firm takich jak np. StellaPulse, która analizuje ogólną jakość usług, zbierając dane od klientów,
 • wskaźników wydajności z badań zakupów prowadzonych przez Google. 
 • ocen otrzymywanych w ankietach konsumenckich Google, które zbierają informacje o określonych markach,
 • recenzji zakupów pozostawionych w domenie Twojego sklepu z listy zatwierdzonych platform recenzenckich.

Po zebraniu opinii z tych wszystkich obszarów można uzyskać 100 recenzji, w krótkim czasie. 

Jednak głównym źródłem zbierania recenzji będą najprawdopodobniej Twoje opinie konsumenckie Google. Aby skonfigurować ich zbieranie postępuj zgodnie z poniższymi krokami:

 • na koncie Google Merchant Center wybierz opcję “Programy Merchant Center” w prawym górnym rogu,
 • wyszukaj opcję “Opinie konsumenckie” i kliknij “Rozpocznij”,
 • następnie skopiuj i wklej na stronie kod modułu zgody na udział w ankiecie w swojej witrynie,
 • po prawidłowej konfiguracji, Twoi klienci będą mogli wystawiać recenzje Twoich produktów po zakupie.

Teraz gdy już wiesz jak recenzje, mogą wpłynąć na zwiększenie sprzedaży w Twoim sklepie i jak je uzyskać zapoznaj się z kilkoma strategiami, które przyniosą więcej cztero i pięciogwiazdkowych recenzji. 

Jak uzyskać lepsze recenzje Zakupów Google Ads

Jak widać powyżej, istnieje wiele możliwości uzyskania recenzji. Jednym z najlepszych i najskuteczniejszym jest skorzystanie z automatyzacji programu Opinie konsumenckie Google. Uzyskujemy wtedy recenzję natychmiast po zakupie. Jednak nie powinniśmy polegać tylko na automatyzacji, a sami postarać się o uzyskanie jak największej liczby pozytywnych opinii.

Jedną z dróg na uzyskanie licznych pozytywnych opinii jest po prostu proszenie klientów o wystawienie oceny. Jest to jedna z najprostszych dróg do uzyskania tego czego chcemy, jest zapytanie i poproszenie. 

Wydawać się to może banalne, ale żeby uzyskać pozytywny odzew należy opracować odpowiednią strategię.

Jednym z najskuteczniejszych przykładów, aby uzyskać więcej recenzji jest wysłanie wiadomości e-mail. W wiadomości takiej oprócz prośby o wystawienie pozytywnej opinii możemy zachęcić klientów do ponownych zakupów, oferując kody rabatowe czy punkty lojalnościowe.

W zbieraniu ocen pomóc nam może również usługa Oceń nas, która pomoże nam wygenerować linki do recenzji Google. Można je wykorzystać do wysyłania klientom za pośrednictwem wiadomości e-mail, SMS czy wiadomości w Messengerze Facebook.

Oprócz narzędzi wykorzystywanych w Google pamiętaj również o zbieraniu opinii, które pomogą Ci w sprzedaży z innych źródeł. Dzielenie się pozytywnymi opiniami zadowolonych klientów na stronach produktów i stron docelowych sprawia, że klienci szybciej decydują się na zakup.

Każdy pozytywny bodziec, jaki uzyska klient, może przybliżyć go do zakupu, a Ty możesz pokonać konkurencję. Potencjalny klient, który dłużej patrzy na Twój produkt, czytając opinie i recenzje poprzednich klientów, będzie bardziej skłonny do zakupu u Ciebie. 

Niezależnie od metody zbierania recenzji w Google Ads pamiętaj jednak, żeby nigdy nie kupować recenzji!

Na pierwszy rzut oka może to się wydawać przydatne. Praktyka ta jest nielegalna, nieetyczna i często łatwo zauważalna dla niektórych użytkowników Internetu. Przyczynić się to może raczej do spadku zaufania do Twojego sklepu i produktów. 

Recenzje zakupów Google mają znaczenie

Wysoka widoczność, prosta konfiguracja i duże zasięgi sprawiają, że trudno dostrzec powody, dla których nie warto używać kampanii produktowych Google Ads. Jeśli korzystasz już z reklam produktowych, upewnij się, że masz wysokiej jakości recenzje. 

Pamiętaj, żeby maksymalnie wykorzystać potencjał reklam produktowych, dzięki świetnym recenzjom musisz: 

 • zadbać nie tylko o wysokiej jakości produkt, ale też obsługę klienta w trakcie zakupu i po zakupie. Spowoduje to wzrost pozytywnych opinii w Twoim sklepie,
 • opracować strategię jak zdobyć więcej recenzji,
 • prosić klientów o opinie, wysyłając e-maile, smsy i inne metody, które łatwo spersonalizować,

Podsumowując, pozytywne opinie są cennym źródłem pozyskiwania nowych klientów w Twoich kampaniach reklamowych. Zaniedbując ten element, możesz narazić się na utratę przychodów i wzrostu sprzedaży w swojej firmie.