freelancing

Freelancing – sprawdź jakie korzyści niesie ze sobą dla biznesu

Freelancing staje się ostatnimi czasy niezwykle popularny. Wiele osób chce pracować niezobowiązująco i ceni sobie taki typ pracy. Duża liczba osób podróżuje również po świecie, chcąc pracować zdalnie, a inni doszukują się w tym większych zarobków. Niezależnie jednak od tego, co skłania freelancerów do takiej pracy, od strony firm i biznesu, freelancerzy oferują wiele korzyści. W tym tekście przyjrzymy się, dlaczego warto zatrudniać i wykorzystywać freelancerów w biznesie oraz jakie niesie to ze sobą korzyści.

Spis treści:

Freelancing oznacza brak kosztów zatrudnienia

Skorzystanie z freelancingu w biznesie oznacza brak kosztów zatrudnienia pracownika „na etacie”. Choć może brzmieć to nieco zaskakująco, w rzeczywistości zatrudniając freelancerów, nie ponosimy typowych kosztów, co przy zatrudnieniu pracowników na stałe stanowisko w naszej firmie. Nie musimy przede wszystkim wygospodarować miejsca dla takiego pracownika, biurka, komputerów lub sprzętu, na którym będzie pracował. Nie musimy również szkolić danego pracownika, a także zapewnić mu innych świadczeń czy elementów niezbędnych do pracy.

Korzystając z usług freelancerów, to oni mają wiedzę i doświadczenie, a także sprzęt potrzebny do wykonania danego zlecenia. Nie notujemy również amortyzacji, czyli obniżenia wartości rzeczy, na których pracują nasi pracownicy np. samochodu firmowego, ani innych wartościowych przedmiotów. To po stronie freelancera pozostaje posiadanie wszystkich niezbędnych przedmiotów do wykonania zlecenia. Nie musimy zatem martwić się o koszty, a możemy jedynie zamówić kompleksową usługę. Freelancerzy, wykonując dużą ilość zleceń na danym sprzęcie, mogą jedynie nieznacznie podnieść cenę usługi dla zrekompensować sobie zakup np. komputera. W rzeczywistości będzie to i tak dużo bardziej opłacalne aniżeli wyposażenie stanowiska pracy dla stałego pracownika w naszej firmie.

Niższe składki i podatki zatrudnienia freelancera

Ważnym elementem i plusem zatrudnienia freelancerów w naszej firmie jest to, że współpracujemy z nimi na zasadzie B2B. Oznacza to, że otrzymujemy do zapłaty jedynie fakturę VAT, który dodatkowo możemy jeszcze odliczyć. Nie musimy zatem ponosić typowych kosztów zatrudnienia stałego pracownika takich jak podatki, składki zdrowotne, rentowe, emerytalne czy innych wydatków związanych z jego zatrudnieniem. Ogólnie licząc, pracownik otrzymuje jedynie połowę sumy pieniędzy od nas, a druga połowa przeznaczona jest właśnie na podatki i inne wydatki związane z prawem pracy. Dzięki wykorzystywaniu freelancerów możemy zatem znacznie obniżyć koszty związane z zatrudnieniem pracowników. Zwłaszcza przy działalności na dużą skalę i długim czasie może dać bardzo wysokie zyski.

Elastyczny dobór pracowników do zdań

Kolejnym plusem zatrudnienia freelancerów jest elastyczny dobór pracowników do zadań. W razie potrzeby możemy zatrudnić niezobowiązująco konkretnego wolnego strzelca, który specjalizuje się w danej tematyce, branży czy czynności. Po wykonaniu zadania nie musimy utrzymywać z nimi dalszych kontaktów zawodowych, a możemy zatrudnić go ponownie dopiero, wtedy gdy zaistnieje taka sytuacja. Działanie takie ma wiele plusów.

Przede wszystkim możemy zatrudniać w jednym momencie dokładnie tyle osób, ile jest nam potrzebnych do wykonania danego projektu lub zadania. Nie musimy zatrudniać osób, którym będziemy płacili pieniądze, a których nie będziemy wykorzystywali w pełni. Możemy również wybierać takie osoby, które najlepiej spełnią swoją rolę przy konkretnym projekcie. Dość trudno o to przy zatrudnieniu jednego bądź kilku pracowników na stałe.

W takiej sytuacji siłą rzeczy osoby te nie będą ekspertami we wszystkich dziedzinach, branżach czy metodach pracy. Korzystając z usług freelancerów możemy zatem wybierać tych, którzy są najbardziej kompetentni do wykonania konkretnej czynności. Wpłynie to na jakość usług, a także efektywność pracy naszej firmy, a co za tym idzie większe zarobki czy konkurencyjność.

freelancer

Duży wybór freelancerów

Następną zaletą zatrudnienia freelancerów jest również duży wybór specjalistów. Jak wiemy, w każdej branży brakuje ich i aby ich znaleźć, musimy poświęcić bardzo dużo czasu, a także pieniędzy. Nie jest to również gwarancja znalezienia odpowiedniego specjalisty i zatrudnienia go. Zatrudnianie samodzielne specjalistów jest kłopotliwe i drogie, a przy stawianiu na freelancerów mamy do dyspozycji bardzo dużo ilość ekspertów z różnych branż. Możemy wybierać ich dowolnie, a także zatrudniać w taki sposób, w jaki chcemy.

Możemy zatem skorzystać z szerokiej bazy specjalistów bez większego problemu i dobierać takich, którzy idealnie wpasują się projekt lub działalność naszej firmy. Jeśli konkretny specjalista przypadnie nam do gustu, możemy zaproponować mu współpracę, odpowiednio wyceniając jego pracę, gdyż będziemy już obustronnie się znali i wiedzieli, jakie mamy oczekiwania.

Duży wybór specjalistów na rynku freelancerów to również możliwość szybkiego reagowania na wyzwania, jakie przed nami stawia biznes lub dana branża. Nie będziemy musieli również poszukiwać specjalistów przez dłuższy czas, przeprowadzać procesów rekrutacyjnych czy tracić czasu na wyszukiwanie osób mogących wykonać dane zadanie i pracować dłużej w naszej firmie będąc przydatnymi. 

Wysoka jakość usług świadczona przez freelancerów

Ostatnim plusem w naszym zestawieniu, dla których warto korzystać z usług freelancerów, jest wysoka jakość ich usług. Freelancerzy to wolni strzelcy, którzy wyszukują zlecenia i liczą na pozyskanie klientów. Oznacza to, że starają się świadczyć usługi na jak najwyższym poziomie, gdyż to od nich zależy ich zarobek. Wybierając zatem wolnych strzelców na rynku mamy dużo większe szanse na jakościowe wykonanie pracy aniżeli przez naszego pracownika, którego nie znamy podczas zatrudnienia i który będzie miał wypłacaną pensję niezależnie od tego, jak bardzo będzie się starał.

Często jakość usług wykonywanych przez freelancerów jest dużo wyższa, a oni sami dbają o każdy szczegół, aby móc pochwalić się jedynie pozytywnymi recenzjami i opiniami. Dzięki temu możemy liczyć na jakościowe wykonanie danej pracy, a także najwyższy standard współpracy oraz prośbę o pozytywną rekomendację i opinię po zakończeniu zlecenia, co nie jest wysoką ceną za jakościowe wykonanie usługi.